Ovaj interaktivni alat osmišljen je da pomaže studentima i nastavnicima iz cijelog svijeta istraživanje važnosti vodnog nasljeđa kroz online aktivnosti bojanja koje podrazumijevaju istovremeno istraživanje ključnih pitanja vode.
AQUAPLAY je prilagođen studentima širom svijeta, a glavna svrha mu je podići svijest o održivom upravljanju vodom kroz interaktivno bojanje crteža povezanih s ključnim temama kao što su:
- Bioraznolikost i slatkovodni ekosustavi
- Vodna baština i žive vode
- Klimatske promjene, zagađenje i nestašica vode
- Mir i suradnja kroz vodu
Korisnici mogu birati između različitih crteža koji reflektiraju ove teme te ih obojiti online ili preuzeti crno-bijele verzije za ručno bojanje. Nakon završetka bojanja, svoje radove mogu spremiti kao PDF ili ih podijeliti s prijateljima. Ovaj alat pruža djeci i mladima priliku da na zabavan način uče o kritičnim pitanjima vezanim uz vodu, istovremeno razvijajući svoju kreativnost i odgovornost prema okolišu.
Vizija budućnosti kroz crteže novih generacija
Crteži koje nudi AQUAPLAY prikazuju viziju novih generacija za očuvanje vodene baštine, rješavanje problema zagađenja te predlaganje inovativnih rješenja za nestašicu vode. Ovi mladi ambasadori vode imaju priliku sudjelovati u oblikovanju svjetlije budućnosti za naše rijeke, jezera i oceane.
Jedan od važnih aspekata ovog alata je povezivanje s Natječajem za mlade ‘Voda koju želimo’ (The Water We Want), koji organizira Svjetska mreža muzeja vode (WAMU-NET). Ovaj međunarodni natječaj pruža mladima od 6 do 25 godina priliku da kroz umjetnost izraze svoje poglede na očuvanje vodne baštine i predlože rješenja za globalne izazove. Radovi sudionika prikazuju inovativne ideje o zaštiti vode i odgovornom upravljanju vodenim resursima. Među odabranim radovima, pronaći ćete i dva iz Hrvatske iz Osnovne škole Turanj i Osnovne škole Grabrik.
Partnerstvo i podrška kroz projekt CreDiT
AQUAPLAY je razvijen u sklopu projekta CreDiT (Creative Digital Tools), koji je financiran od strane programa Kreativna Europa Europske unije. U ovom projektu sudjeluju partneri: DOC Servizi, Virtualgeo, Svjetska mreža muzeja vode, MIO-ECSDE/ Hydra, Opificio delle Acque i Aquatika – slatkovodni akvarij Karlovac, a cilj nam je stvoriti obrazovne alate koji mladima omogućuju aktivno sudjelovanje u rješavanju globalnih problema.
Pozivamo sve mlade, njihove roditelje i edukatore da isprobaju AQUAPLAY i pridruže nam se u ovom uzbudljivom projektu za očuvanje budućnosti vode!
Više informacija o ovom alatu možete pronaći na službenoj stranici AQUAPLAY-a: https://www.watermuseums.net/education/aquaplay/ .